Τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου, έγιναν τα επίσημα “βαφτίσια” του σχολείου μας, ” 2ο Δημοτικό Σχολείο Παπάγου – Αλέκος Φασιανός”, παρουσία της συζύγου και της κόρης του μεγάλου καλλιτέχνη, του Δημάρχου κ. Αποστολόπουλου, και πλήθος μαθητών και γονέων του σχολείου μας.
Έγινε μια πολύ όμορφη συνοπτική μα και συγκινητική παρουσίαση της ζωής και του έργου του Αλέκου Φασιανού με θεατρικά δρώμενα, χορογραφίες και εικαστικές παρεμβάσεις. Οι Εκπαιδευτικοί της Στ΄ τάξης, κ. Δρακοπούλου και κ. Παλαιολόγου, ετοίμασαν τα κείμενα και τα θεατρικά δρώμενα για τους μαθητές/τριες, αφού πρώτα παρακολούθησαν ένα πλήθος από συνεντεύξεις, βίντεο και κείμενα. Σε αυτό βοήθησε πολύ και η εκπαιδευτικός των Γαλλικών, κ. Μπεγάκη. Η Εκπαιδευτικός της Θεατρικής Αγωγής, κ Παπαϊωάννου έδωσε τις σκηνοθετικές της συμβουλές, στη συνέχεια η Εκπαιδευτικός της Πληροφορικής κ. Κεφαλά ετοίμασε μια καταπληκτική παρουσίαση, η οποία “έντυσε” την αφήγηση και τους διαλόγους ενώ η κ. Γκογκάκη, η Εκπαιδευτικός των Εικαστικών, έφτιαξε μια σύνθεση από εικαστικές δημιουργίες των μαθητών που ομόρφυνε έναν τοίχο του σχολείου μας! Όσο για την Εκπαιδευτικό της Φυσικής Αγωγής, επιμελήθηκε δύο καταπληκτικές χορογραφίες. Η πρώτη έγινε με rollers υποδηλώνοντας την κίνηση, για την οποία χαρακτηρίζεται καλλιτεχνικά ο ζωγράφος. Όσο για το τέλος, 30 “περιστέρια” συνόδευσαν τους καλεσμένους προς την πινακίδα του σχολείου, η οποία ήταν καλυμμένη μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η κ. Μαρίζα Φασιανού κι ο Δήμαρχος κ. Αποστολόπουλος, βοήθησαν στα αποκαλυπτήρια της πινακίδας μας! Ο παλιός μας μαθητής Νικόλας Δέδες, καθηγητής μουσικής πλέον, συνόδευσε μουσικά τη γιορτή μας.
Ευχαριστούμε όλους, όσοι τίμησαν με την παρουσία τους αυτή τη φοβερή ομαδική δουλειά εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών.

Είμαστε χαρούμενοι και περήφανοι για το νέο μας όνομα!

aaa