Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε με απόφαση της Επιτροπής Υπουργών του Συμβουλίου της Ευρώπης (Council of Europe), στις 6 Δεκεμβρίου 2001. Οι γλώσσες αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, που οφείλουμε να διαφυλάξουμε, να καλλιεργήσουμε και να αναδείξουμε. Κάθε τέτοια ημέρα ενώνουν τη φωνή τους το Συμβούλιο της Ευρώπης (Council of Europe), το Ευρωπαϊκό Κέντρο Σύγχρονων Γλωσσών (European Center for Modern Languages) και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή (European Commission), με σχολεία, Πανεπιστήμια, γλωσσικά ινστιτούτα, εκπαιδευτικούς, μαθητές, φοιτητές και απλούς πολίτες απ’ όλη την Ευρώπη και τον κόσμο για να εορτάσουν τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης και του πλανήτη, με ποικίλες εκδηλώσεις. Για αυτόν τον σκοπό στο Σχολείο μας οι μαθητές έκαναν διαλόγους στα Γαλλικά, σαν να ήταν γαλλόφωνοι τουρίστες, έμαθαν λέξεις στα Γαλλικά σε μικρότερους μαθητές, τραγούδησαν για να εξασκήσουν την προφορά τους στην ξένη γλώσσα αλλά και για να μάθουν καινούριες λέξεις και στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus “Sustainability: Learn, Change, Live: One future for all”- «Βιωσιμότητα: Μάθε, Άλλαξε, Ζήσε: Ένα μέλλον για όλους»  έστειλαν καρτ ποστάλ στους εταίρους γράφοντας λέξεις στα Ελληνικά με την προφορά της κάθε λέξης και τη μετάφραση στα Αγγλικά και Γαλλικά, έτσι ώστε να διαδώσουν την ελληνική γλώσσα. Το τελικό προϊόν της δράσης θα είναι μια τεράστια αφίσα με καρτ ποστάλ που θα αναδεικνύει τον γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης!