Χτες στο σχολείο μας, στο 2ο Δ.Σ Παπάγου, υποδεχτήκαμε την κ. Σοφία Ρομπόλη. Κάποιοι την γνωρίζουν λόγω της παρουσίας της σε δελτία νοηματικής γλώσσας στην τηλεόραση. Εμείς ωστόσο, τη γνωρίσαμε ως έναν άνθρωπο με πάθος για τη δουλειά του, με εξαιρετικές γνώσεις , με αγάπη για τα παιδιά!Επισκέφτηκε τα δύο τμήματα της Ε΄τάξης, μίλησε στους/στις μαθητές/τριες για τη σημασία της νοηματικής γλώσσας ως μέσο επικοινωνίας των κωφών και βαρήκοων ανθρώπων, για τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζουν στις καθημερινές τους δραστηριότητες, για τις εμπειρίες της. Οι μαθητές/τριες μας άκουγαν, μιλούσαν, ρωτούσαν, εκφράζονταν…Ευχαριστούμε την κ. Γκούμα, την Πρόεδρο της Σχολικής Επιτροπής Π.Ε. του Δήμου μας, για την πρόσκληση προς την κ. Ρομπόλη να επισκεφτεί το σχολείο μας!