Αγαπητοί μαθητές και γονείς,

Από τη Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου, το σχολείο μας θα είναι κλειστό για τις επόμενες δύο εβδομάδες, καθώς αναστέλλεται η δια ζώσης λειτουργία Δημοτικών και Νηπιαγωγείων σε όλη τη χώρα  μέχρι και τις 27 Νοεμβρίου.

Τα δημοτικά σχολεία  θα λειτουργήσουν εξ αποστάσεως με δύο τρόπους:

Εκπαιδευτική τηλεόραση: Από τη Δευτέρα, 16 Νοεμβρίου  στις 9 π.μ.  θα αρχίσουν να προβάλλονται από την ΕΡΤ2 τηλεοπτικά μαθήματα για μαθητές δημοτικού. Το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης των δύο επόμενων ημερών έχει ως εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ 16/11/2020

09:00 ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

• Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό
  • Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα
  • Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής
  • Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα
  • Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα
  • Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση)
  • Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο
  • Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες

ΤΡΙΤΗ 17/11/2020

09:00 ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

•  Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση
  • Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο
  • Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3)
  • Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί
  • Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα
  • Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος)
  • Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου
  • Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης

Σύγχρονη τηλεκπαίδευση: . Η τηλεκπαίδευση θα γίνεται  μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex Meetings και  θα ξεκινήσει την Τετάρτη,18 Νοεμβρίου (ώρες 14:10 έως 17:20) με 5 διδακτικές ώρες ημερησίως. Κάθε διδακτική ώρα θα έχει διάρκεια 30’ και θα μεσολαβούν δεκάλεπτα διαλείμματα:

Αύριο Δευτέρα και μεθαύριο Τρίτη, ο Σύλλογος Διδασκόντων θα διαμορφώσει το εβδομαδιαίο Ωρολόγιο Πρόγραμμα της σύγχρονης εξ Αποστάσεως διδασκαλίας, λαμβάνοντας υπόψη τις υπουργικές αποφάσεις. Θα σας κοινοποιηθεί εγκαίρως μαζί με τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των εκπαιδευτικών στο WEBEX, ώστε την Τετάρτη το μεσημέρι να ξεκινήσουμε την τηλεκπαίδευση.

Για την πρόσβαση στην πλατφόρμα, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές/τριες δύνανται να χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό υπολογιστή, τάμπλετ, κινητό, και στην περίπτωση μαθητών/τριών και σταθερό τηλέφωνο. Εφόσον κάποιος συνδέεται στις πλατφόρμες που χρησιμοποιεί το Υπουργείο για την τηλεκπαίδευση, δεν υπάρχει χρέωση δεδομένων (data).
Υπενθυμίζεται ότι η καταγραφή της εικόνας ή της ομιλίας άλλου προσώπου κατά τη διάρκεια των δικτυακών μαθημάτων είναι παράνομη και επισύρει αστικές, ποινικές και διοικητικές κυρώσεις.

Για περισσότερες πληροφορίες για την παροχή εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης μπορείτε να επισκέπτεστε τον ιστότοπο https://mathainoumeasfaleis.gov.gr/tilekpedefsi/).

Πηνελόπη Κωστόγιαννη