Σήμερα κάναμε τα “εγκαίνια” για το παγκάκι μας! Τα τελευταία τρία χρόνια, οι μαθητές της Στ’ τάξης ασχολούνται και μαθαίνουν την αρχαιότερη τεχνική οικοδόμησης το “Cob”. Σε μία από τις πιο αρχαίες τεχνικές χτισίματος με γήινα υλικά, το cob, χρησιμοποιούνται τα χέρια και τα πόδια για να σχηματιστούν μάζες πηλού αναμεμειγμένου με άμμο και άχυρο, οι οποίες τοποθετούνται η μία πάνω στην άλλη, διαμορφώνοντας έτσι μονολιθικές κατασκευές με μεγάλη σταθερότητα. Έχουμε κατασκευάσει δύο παγκάκια και ένα τραπέζι με πάγκους τα οποία έχουν διττό ρόλο, κοσμούν τον αύλειο  χώρο και χρησιμοποιούνται από τους μαθητές στη διάρκεια των διαλειμμάτων.  Το σπουδαιότερο είναι ότι οι μαθητές ασχολήθηκαν ενεργά, αφού οι ίδιοι κατασκεύασαν τους σβώλους λάσπης αλλά και γαιόσακους, με την καθοδήγηση τεχνίτη, γνώστη αυτής της τεχνικής οικοδόμησης και έβλεπαν μέρα με τη μέρα να φτιάχνεται μια λειτουργική κατασκευή από τους ίδιους, την οποία αφήνουν ως αποτύπωμα, στο πέρασμά τους από το Δημοτικό Σχολείο. Φέτος, κατασκεύασαν ένα υπέροχο παγκάκι που η πλάτη του σχηματίζει έναν δράκο. Τυλίξαμε το παγκάκι με μια κόκκινη κορδέλα και προσθέσαμε έναν υπέροχο κόκκινο φιόγκο κι έτσι έμοιαζε με δώρο και ήταν δώρο! Οι μαθητές της Στ΄ τάξης, το έκαναν δώρο στους μικρότερους μαθητές του σχολείου!