Οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας, συμμετέχουν  σε ένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα  που πραγματοποιείται με τη συνεργασία του Δήμου μας. Το Green Step είναι μια Εκστρατεία Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης Εκπαιδευτικού χαρακτήρα, με απώτερο στόχο τα νέα παιδιά να κατανοήσουν μέσα από τη γνώση και την εμπειρία, την αλληλεπίδραση ανθρώπου-περιβάλλοντος και φυσικά να διαμορφώσουν αξίες και διάθεση για ενεργό συμμετοχή στην προστασία του.

Στην Α΄ φάση του προγράμματος, οι μαθητές μας συνοδευόμενοι από τους εκπαιδευτικούς, μετακινήθηκαν με λεωφορείο  του Δήμου, στον Υμηττό,  περπάτησαν σε ένα από τα μονοπάτια που έχει καθαριστεί και σηματοδοτηθεί από τον Δήμο Παπάγου – Χολαργού και ενημερώθηκαν από τον Επικεφαλής της Εθελοντικής Ομάδας «Δασοπροστασία Παπάγου – Χολαργού», κ. Μήνο Παγώνη για τη χλωρίδα και την πανίδα του βουνού μας και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε όλοι να το προστατεύσουμε. Γύρισαν στο σχολείο ενθουσιασμένοι!