Το «ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑ» είναι ένα πρωτομαρτιάτικο έθιμο, ένα μελωδικό καλωσόρισμα της Άνοιξης με ειδικά τραγούδια που λένε τα παιδιά γυρίζοντας από σπίτι σε σπίτι κρατώντας στεφάνι λουλουδιών ή ένα κλαδί από κισσό & ομοίωμα χελιδονιού.

Στο σημερινό «χελιδόνισμα» συνεχίζεται το αρχαίο τραγούδι αγερμού, που έλεγαν ομάδες παιδιών στην αρχή της άνοιξης. Η ομοιότητα του σημερινού τραγουδιού με το αρχαίο είναι πραγματικά εντυπωσιακή, τόσο στο λεκτικό ύφος όσο και στα επιμέρους θεματικά στοιχεία και την οικονομία της σύνθεσής τους.

περισσότερα…. πηγή

Την Πέμπτη 1 Μαρτίου, καλωσορίσαμε την άνοιξη στο σχολείο μας, μ' έναν υπέροχο τρόπο! Οι μαθητές της Β' τάξης,  μάς τραγούδησαν τα κάλαντα της άνοιξης, ενώ τους συνόδευσαν μουσικά, μαθητές της Στ' τάξης, με την καθοδήγηση της Εκπαιδευτικού της Μουσικής, κας Κανάκη Άννας.