Οι γυμνάστριες, που διδάσκουμε στα συστεγαζόμενα 2ο και 3ο

δημοτικά σχολεία Παπάγου, σε συνεργασία,  και μετά από έρευνα στο διαδίκτυο, σκεφτήκαμε να ασχοληθούμε με παιχνίδια τα οποία υλοποιούνται με τη χρήση “χρήσιμων” σκουπιδιών.

Ζητήσαμε από τους μαθητές μας και από προπονητές τένις, να μας προμηθεύσουν με θήκες μπαλών τένις και μπάλες που δεν χρησιμοπούν πια.

Κατέφθασαν τα πρώτα υλικά και τα μετατρέψαμε σε χρήσιμα -χωρίς εισαγωγικά- εργαλεία, που μας βοηθούν στη δημιουργία παιχνιδιών και ασκήσεων χρήσιμων για την ανάπτυξη λεπτών κινητικών δεξιοτήτων, στο συντονισμό, στο συγχρονισμό, στη συγκέντρωση, στην ετοιμότητα και καλλιεργούν τη συνεργασία και την ομαδικότητα.

Το carryball λοιπόν, είναι που πρώτη φορά εμφανίστηκε στα σχολεία μας, γύμνασε και ψυχαγώγησε τους μαθητές μας.

Θα ακολουθήσουν και άλλες κατασκευές για παιχνίδια και παρακαλούμε τους γονείς και του μαθητές να ανταποκριθούν για τα υλικά που θα ζητήσουμε!

σχετικά: